ŚRODA POPIELCOWA

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Wielkanocnych.

Msze św. w naszym kościele parafialnym:
6.30, 9.00, 14.00, 16.00

W Środę Popielcową obowiązuje:

– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (wszyscy powyżej 14 r. życia),

– post ścisły, czyli trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta (osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia).

Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W naszej liturgii pojawił się on w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.