11.11.2016 – Uroczystości 98 Rocznicy Niepodległości Polski

Gminne uroczystości 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Ropie. Licznie uczestniczyli w niej parafianie, Poczty Sztandarowe oraz władze samorządowe gminy Ropa na czele z wójtem – panem Janem Morańdą. W homilii dziekan Ks. Stanisław Porębski powiedział, że wolna Ojczyzna opiera się na wolności ducha, a wolność nie jest dana raz na zawsze, lecz trzeba o nią walczyć na każdym kroku, każdego dnia. Po mszy świętej odbyła się akademia pt. „Na stos rzuciliśmy nasz życia los…”, która uświadomiła wszystkim zebranym, jak wielkim dobrem i zadaniem jest wolność niepodległego państwa. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z klasy VI a oraz Vb pod okiem pana dyrektora Bolesława Pyznara oraz nauczycieli – Karoliny Drzymały, Jerzego Nowickiego i ks. Łukasza Dutki. Na początku przemówił do wszystkich zgromadzonych dyrektor Szkoły Podstawowej – Pan Bolesław Pyznar, przywołując z historii wiele wydarzeń, które miały wpływ na odzyskanie przez nasz naród wolności i niepodległości. Wymownym momentem było wniesienie przez dzieci i młodzież 26-cio metrowej flagi Polski do kościoła. Na zakończenie akademii głos zabrał  wójt gminy – Pan Jan Morańda, który pełen wzruszenia podziękował wszystkim obecnym gościom oraz zaangażowanym za przygotowanie akademii, za każde wypowiedziane słowo, księdzu dziekanowi za ofiarę Mszy świętej w intencji Ojczyzny. Po akademii uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz żołnierzy walczących o wolność narodu, gdzie złożono wiązankę kwiatów. Później został poświęcony odrestaurowany pomnik Antoniego Hybla spoczywającego na cmentarzu w Ropie – artysty rzeźbiarza, malarza i lutnika, który pozostawił po sobie wiele pięknych rzeźb, kilka obrazów i cztery egzemplarze nowatorsko skonstruowanych skrzypiec.

Wolność to nie dobro, które można zdobyć raz na zawsze. Wolność narodu to dar i wyzwanie. W Narodowe Święto Niepodległości dziękowaliśmy za ten dar, którym jest ojczyzna i  składaliśmy nasze uwielbienie za dar odzyskania wolności. Skomplikowana historia naszej ojczyzny jest wypadkową wielu wydarzeń, także owocem naszych postaw. Dziękujemy Bogu, że po latach niewoli przyszła wolność, dziękujemy za ludzi, którzy składali ofiarę życia, aby Polska była wolna. Dziękujemy także za uczestników powstań, którzy musieli rozstać się z krajem i umierali na Syberii i w innych krajach – za ich ofiarę życia, która przyczyniła się do wyzwolenia. Dziękujemy Bogu za to, że możemy żyć w wolnej, niepodległej Polsce…