INFORMACJE KORONAWIRUS

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach informuje, że wśród uczestników Mszy Świętej, która odbyła się w Kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Ropie w dniu 19.07.2020 r. o godz. 9.00 znajdowała się osoba, u której potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2.

W związku z powyższym osoby, które na tej Mszy Świętej przyjmowały Komunię Świętą proszone są o kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorlicach pod nr telefonów:

od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-14:35

telefon kryzysowy całodobowo

Przypominamy,
o obowiązku zakrywania nosa i ust
oraz o zachowaniu bezpiecznego odstępu
wewnątrz kościoła
jak również wokół – na zewnątrz.

Zarządzenie Biskupa Tarnowskiego dotyczące uczestnictwa wiernych we Mszach św. i nabożeństwach

W związku z decyzją władz państwowych o zniesieniu limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. W czasie, gdy boleśnie doświadczamy skutków pandemii, odpowiedzmy na zaproszenie Jezusa, który mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Jednocześnie gorąco proszę duszpasterzy, aby dołożyli wszelkich starań, by świątynie były miejscami bezpiecznymi dla wiernych.

Ponadto z dniem 1 czerwca br. odwołuję udzieloną wcześniej ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Jednocześnie utrzymuję dyspensę dla:

• osób w podeszłym wieku;
  • osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura);
  • osób, które czują obawę przed zarażeniem COVID-19.

Znoszę również wszelkie ograniczenia dotyczące celebrowania chrztów, pogrzebów, Mszy św. w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych oraz ograniczenia dotyczące posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Zachęcam do modlitwy o ustanie pandemii szczególnie przez wstawiennictwo św. Sebastiana i naszego świętego rodaka, Szymona z Lipnicy.

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI