Gminne Uroczystości Konstytucji 3 Maja

Uroczystą mszą św. w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, pod przewodnictwem dziekana – Powiatowego Kapelana OSP – ks. Stanisława Porębskiego z udziałem władz gminnych oraz służb mundurowych OSP, rozpoczęły się w środę przed południem obchody Święta Konstytucji 3 Maja.

Podczas homilii ks. Kazimierz Pawłowski powiedział o tym, że z dumą patrzymy na biało-czerwoną flagę oraz na godło z orłem w koronie, które zdobią urzędy państwowe oraz instytucje. Przypomniał również, że w swych postanowieniach Konstytucja jest głęboko zakorzeniona w prawdzie o Bogu, przykazaniach, Dekalogu oraz miłości do Boga i bliźniego. Podkreślił również, że Konstytucja to wielka karta, chluba naszego narodu wobec całego świata, dlatego każdy z nas jest wezwany do tego, by nie podcinać korzeni naszego narodu. 

Po mszy św. odbyła się tradycyjna akademia przeprowadzona przez uczniów Gimnazjum. Po akademii uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod pomnik Grunwald, gdzie wójt Gminy Ropa – Jan Morańda złożył kwiaty i wieniec. Oficjalne uroczystości patriotyczne, w których wzięło udział kilkaset mieszkańców, zakończyło przejście wszystkich uczestników pod Urząd Gminy i remizę OSP, gdzie nastąpiło poświęcenie figury św. Floriana ufundowanej przez ks. Marcina Gadziałę – Gminnego Kapelana OSP.

 

Zobacz galerię