PROGRAM REKOLEKCJI PARAFIALNYCH

no images were found

W czasie czterdziestu dni Wielkiego Postu warto zaplanować czas rekolekcji, czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem. Zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i zamyślić. Spotkać Boga i spotkać się sam na sam ze sobą. Trzeba wyjść na pustynię, bo tam jest cisza, spokój i milczenie. Wtedy można usłyszeć siebie. A może właśnie tegoroczne nauki rekolekcyjne będą dla mnie swoistą pustynią, powrotem do źródeł?
Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń.

Ktoś kiedyś napisał: „Trudniej jest dzień dobrze przeżyć, niż napisać księgę…”. To prawda, nie będzie nam łatwo stać się lepszymi po godzinie lub po kilku godzinach nauk rekolekcyjnych. W ciągu kilku chwil nie da się naprawić całego duchowego bałaganu. To jest praca na całe życie. Ale warto od czegoś zacząć, warto w tych rekolekcyjnych dniach postawić sobie odważne pytania:  Czy ja mam jeszcze wiarę? Czy jestem w stanie uwierzyć jeszcze więcej Bogu i mocniej Mu zaufać? Czy kocham Go ze wszystkich sił, wszelkim myśleniem i całym sercem? Muszę sobie także odpowiedzieć na pytanie: Czy ja się jeszcze modlę? Czy potrafię rozmawiać z Bogiem?
Rekolekcje mają dodać sił, odwagi, otuchy i nadziei, aby pójść pod krzyż i zobaczyć Ukrzyżowanego. Żeby mieć odwagę podnieść oczy, zapłakać i zapytać: „Panie, czy Ty mi jeszcze raz przebaczysz? Czy przygarniesz mnie ponownie do swego serca?”.  Odpowiedź usłyszysz na pewno… Zobaczysz ją w oczach i rozpiętych ramionach Chrystusa, w przebitym sercu Jezusa. Sam dojdziesz do wniosku: „To nie gwoździe Cię przybiły, lecz mój grzech”, moje słabości, namiętności, moja niewierność, moja zdrada i oddalenie… Wtedy, gdy poprawnie odczytasz odpowiedź płynącą z krzyża, podejmiesz skruchę, wolę poprawy i wyspowiadasz się. A potem wrócisz do krzyża i ucałujesz przez łzy przebite stopy Chrystusa.
I to będą twoje prawdziwe rekolekcje. Zobaczysz, że inny jest świat, inna rzeczywistość, inni będą ludzie, a ty przeżyjesz prawdziwe nawrócenie. Podczas rekolekcji wielkopostnych trzeba „załatwić” wiele spraw nie tylko z Bogiem, ale i ze współmałżonkiem, z rodzicami, z dziećmi i bliźnimi. Rekolekcje są po to, aby wyprostować to wszystko, inaczej zmarnujemy dni, które zostały nam dane na uleczenie duszy.

Program Rekolekcji Wielkopostnych
w Parafii św. Michała Archanioła w Ropie

20.02.2016 (sobota) – Wpatrujemy się w miłosierne oblicze Ojca

16.00 – Msza św. na rozpoczęcie Rekolekcji
17.00 – Nauka stanowa dla mężczyzn

21.02.2016 (niedziela) – Przez chrzest staliśmy się Dziećmi Bożymi

7.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
9.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
10.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
12.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
14.00 – Gorzkie Żale i Msza św.
15.30 – Nauka stanowa dla młodzieży ze szkół średnich, studiującej i pracującej

22.02.2016 (poniedziałek) – Dzień pokuty i pojednania z Bogiem, Kościołem i ludźmi

8.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
9.00 – 10.30 – Spowiedź
11.00 – Nabożeństwo pokutne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej i spowiedź
12.00 – 14.00 – Przerwa w spowiedzi
14.00 – Nabożeństwo pokutne dla młodzieży z Gimnazjum
14.30 – 16.00 – Spowiedź
16.00 – Msza św. z nauka rekolekcyjną a po niej Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

23.02.2016 (wtorek) – Wpatrujemy się w Jezusa i w Jego miłosierne oblicze

8.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
9.00 – Liturgia Słowa Bożego i nauka rekolekcyjna dla dzieci ze Szkoły Podstawowej
11.00 – Liturgia Słowa Bożego i nauka rekolekcyjna dla młodzieży z Gimnazjum
13.00 – Msza św. dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych
16.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
17.00 – Nauka rekolekcyjna dla kobiet

24.02.2016 (środa) – Podejmijmy czyny miłosierdzia: modlitwę, słowo i czyn

8.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
9.00 – Msza św. i nauka rekolekcyjna dla dzieci ze Szkoły Podstawowej
11.00 – Msza św. i nauka rekolekcyjna dla młodzieży z Gimnazjum
15.30 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej
16.00 – Msza św. nowennowa z nauką rekolekcyjną i zakończenie Rekolekcji