RÓŻANIEC PRZY KAPLICZKACH

no images were found

Charakterystyczną cechą polskiego krajobrazu i znakiem polskiej pobożności są kapliczki, figury i krzyże przydrożne. Można je spotkać wśród pól, na skraju lasów, w przydomowych ogródkach, a najczęściej przy drogach.

Stawiano je z różnych przyczyn: jako zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy, w podzięce za szczęśliwe ocalenie, zwłaszcza w czasie wojen, za wyzdrowienie, za spełnione prośby, za uchronienie od pożaru, głodu i innej klęski, dla upamiętnienia czyjejś śmierci, dla zaznaczenia jakiegoś tragicznego miejsca, w pokucie za ciężkie grzechy,  itp.

Obiekty te nadal spełniają bardzo ważną rolę w życiu religijnym naszej parafii. W październiku wokół kapliczek gromadzili się ludzie, by modlić się i śpiewać pieśni ku czci Matki Bożej.

Zobacz zdjęcia