WYJAZD KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

no images were found

W poniedziałek 16 lutego, dzieci oraz młodzież naszej parafii, którzy tworzyli grupę tegorocznych Kolędników Misyjnych, udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni, która 23 czerwca 2013 roku wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowo Przyrodniczego UNESCO. Wyjazd ten pozwolił poznać jej historię,  tym bardziej, że wiele osób z tej grupy było po raz pierwszy w Kopalni. Była to zarazem świetna okazja do tego, by mile spędzić czas zwłaszcza na początku ferii zimowych.

Kopalnia soli w Bochni (od XIII wieku do 1772 wchodząca w skład Żupy krakowskiej). Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. Okolice Bochni znacznie wcześniej, bo od ok. 3500 latp.n.e. były znane z uzyskiwania soli przez odparowywanie wody z solanki (sól warzona). Studnie solankowe w rejonie Babicy stały się zalążkiem dwóch szybów Gazaris i Sutoris, w których zaczęto wydobywać sól metodami górniczymi. Szyb Sutoris jest eksploatowany do dzisiaj.

Bocheńska kopalnia była przedsiębiorstwem królewskim, przynoszącym olbrzymie dochody Rzeczypospolitej. W 1368 roku Kazimierz Wielki wydał dokument zwany Statutem żupnym. Dokument ten ustanawiał zasady organizacyjne żup solnych i prawa rządzące sprzedażą soli. W tym czasie eksportowano sól do Rusi i na Węgry. W kopalni pracowało od 120 do 150 osób. W XV i XVI wieku kopalnia w Bochni (Żupa bocheńska) w ramach Żupy krakowskiej, a więc wraz z kopalnią soli w Wieliczce, rozwinęła się znacznie – zatrudniając około 500 kopaczy (górników). Powstały też nowe szyby: Regis, Bochneris, Campi.

 

Zobacz galerię zdjęć